„Ostojowska Straż Pożarna” w Szpitalu Dziecięcym Polanki

Seniorzy z grupy artystycznej „Retro” po raz kolejny postanowili zaprezentować się młodszej publiczności.

W 2017 roku uczestniczyli oni w projekcie „Teatr Gdańskiego Seniora”, którego celem było przygotowanie przez seniorów krótkiego spektaklu przeznaczonego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Scenariusz przedstawienia pt. „Ostojowska Straż Pożarna” oparto na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Pali się” i wzięło w nim udział 12 seniorów w wieku od 69 do 90 lat.

– Przedstawienie zostało zaprezentowane już kilkukrotnie, m.in.: w gdańskich przedszkolach, dla środowiska lokalnego czyli mieszkańców Stogów oraz w różnych domach pomocy społecznej – informuje Ewa Zawadzka  Dyrektor DPS „Ostoja” w Gdańsku. – Każdy występ spotkał się z bardzo ciepłą i entuzjastyczną reakcją młodych widzów. Po przedstawieniu seniorzy wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki, zadawali zagadki o straży pożarnej, rozdawali drobne upominki oraz spędzali czas na rozmowach.

Marzeniem seniorów było jednak odwiedzić też cierpiące z powodu różnych chorób dzieci, aby tym wesołym przedstawieniem choć na chwilę pozwolić im zapomnieć o swoich dolegliwościach. Dzięki współpracy z personelem Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku udało się taki występ zorganizować.

– Seniorzy, biorąc udział w próbach teatralnych i innych zajęciach terapeutycznych na co dzień również  zmagają się  z własnymi dolegliwościami i niepełnosprawnością  – mówi pani Iwona Burczyk – reżyser przedstawienia. Swoim występem chcieli pokazać chorym dzieciom, że pozytywne myślenie, pogoda ducha i duża dawka humoru potrafią zdziałać cuda.

Z przedstawieniem „Ostojowska Straż Pożarna”  seniorzy wystąpili w szpitalu 12 czerwca 2018 r. Dzieci oraz ich rodzice nie mogli przestać się śmiać. Nasi artyści dwoili się i troili, żeby maksymalnie wypełnić małym pacjentom ten czas na wesołej zabawie.

Było to bardzo wesołe, ale również ogromnie wzruszające spotkanie. Seniorzy mogą być z siebie dumni. Po raz kolejny udowodnili, ze integracja międzypokoleniowa to nie pusty slogan, ale ogromna przestrzeń do wspólnego działania i czerpania korzyści, z tego, że można być po prostu razem.