Spacer do lasu – fotorelacja

Wolin z Ostoją

W dniach 10-11 września przeżyliśmy niesamowitą przygodę – wybraliśmy się na wycieczkę w kierunku Wyspy Wolin. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy wizytą w kościele Błogosławionej Doroty z Mątew, gdzie przyjaciel naszego Domu – ks. Zygmunt Słomski odprawił mszę w intencji pomyślności wycieczki. Kolejnym punktem w programie naszej wyprawy była Dobrzyca – gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękno przyrody w ogrodach tematycznych „Hortulus”. Po długim zwiedzaniu skierowaliśmy się ku Wyspie Wolin a dokładniej do miejscowości Międzywodzie, gdzie mięliśmy zapewniony nocleg. Tam też, w ramach obiadu mieliśmy okazję zasmakować tego, z czego słyną morskie kurorty – a więc świeżutkiego dorsza. Po obfitym i smakowitym posiłku, postanowiliśmy wybrać się na spacer po jednej z najpiękniejszych plaż pomorza zachodniego. Natomiast wraz z nadejściem zmroku, nadszedł też czas na jedną z głównych atrakcji wyjazdu, a więc wieczorek integracyjny. Bawiliśmy się przednio, za sprawą nie tylko apetycznie przyrządzonej kolacji ale także muzyki biesiadnej w wykonaniu ks. Zygmunta Słomskiego oraz Bogusława Olszonowicza. Rano po śniadaniu, wybraliśmy się z kolei do perły kurortów zachodniej Polski – Międzyzdrojów. Tam mieliśmy okazję nie tylko podziwiać słynną Aleję Gwiazd ale również najdłuższe polskie molo skąd rozciągał się majestatyczny widok na nadmorskie klify. Po przerwie kawowej w jednej z kawiarni, udaliśmy się do Wolina gdzie serdecznie powitał nas burmistrz oraz dyrektor wolińskiego muzeum, tym samym przybliżając dzieje ich pięknego miasta. Ostatnim punktem naszej wyprawy, był zaś Białogard, gdzie podążając śladami słynnej restauratorki – Magdy Gessler mieliśmy szansę sprawdzić jedną z restauracji po Kuchennych Rewolucjach – Bistro Jajo. Co warto zaznaczyć, nie zawiedliśmy się. Jedzenie w restauracji było nie tylko smaczne ale również obfite. Z pełnymi brzuchami ale też głowami pełnymi pięknych wspomnień pożegnaliśmy zachodnie pomorze i wróciliśmy do naszego Domu – Ostoi. Wycieczka ta była kolejną okazją nie tylko do przekonania się jak piękna i bogata w historię może być Polska, ale również do zaciśnienia się więzi między nami, która tak jak nigdy pokazała iż jesteśmy jedną wielką „ostojowską rodziną”. Jednocześnie pragniemy podziękować fundacji Lotos, bez wsparcia której wycieczka ta nie byłaby możliwa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Dzień Łasucha – Warzywne Rewolucje

29 sierpnia w ogrodzie naszego Domu odbyła się fantastyczna impreza kulinarna. Przyjechali do nas podopieczni 13 Domów Pomocy Społecznej z różnych zakątków województwa pomorskiego, aby wziąć udział w imprezie integracyjnej pt. „Dzień Łasucha”. Główną ideą naszego spotkania był konkurs kulinarny połączony z biesiadą.

Tematem przewodnim tegorocznego „Łasucha” były „Warzywne Rewolucje”. Uczestnicy nie mieli przed sobą łatwego zadania, ale poradzili sobie wyśmienicie. Wszystkie potrawy zostały ocenione przez profesjonalne jury, któremu przewodniczył mistrz kulinarny – pan Andrzej Ławniczak. Wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni jakością i pomysłowością przygotowanych potraw, m. in. wegańskim smalcem czy  tortem z mchu. Po burzliwych obradach Jurorzy przyznali trzy wyróżnienia a zwycięski nóż powędrował do Domu Pomocy Społecznej w Gdyni.

Oprócz konkursu głównego nasi goście mogli wziąć udział w różnych konkursach o tematyce warzywnej oraz bawić się przy muzyce jak zwykle niezawodnego ks. Zygmunta Słomskiego. Seniorzy z naszej Grupy Teatralnej „Retro”  przygotowali też przedstawienie pt. „Kłopoty Warzyw” oraz zachęcali wszystkich do wspólnej zabawy i gotowania „Zupy Romana”. To była prawdziwa uczta dla duszy i dla ciała…

Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu Jury  – pani Gabrieli Dudziak, pani Genowefie Augustyniak, panu Andrzejowi Ławniczakowi oraz panu Pawłowi Konjo Konnakowi za profesjonalną ocenę naszego konkursu, a także naszym sponsorom – panu Tadeuszowi Zarembie, panu Marcinowi Lutkiewiczowi oraz firmie Dukat, dzięki którym mogliśmy przygotować poczęstunek dla naszych gości.

„III Turniej Gry w Tysiąca”

W dniu 5 lipca seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Gdańsku wzięli udział w „Trzecim turnieju gry w tysiąca” organizowanym przez Gdańską Fundację „I Ty Możesz Wszystko”. Szczególnie miło nam poinformować, iż nasza uczestniczka – Pani Teresa, zajęła III miejsce na turniejowym podium. Serdecznie gratulujemy !

Fotografie – Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Biesiada w ogrodzie

We wtorek 7 sierpnia w ogrodzie naszego Domu odbyło się kolejne z cyklu letnich spotkań biesiadnych przy grillu. Tym razem naszymi gośćmi byli seniorzy oraz opiekunowie z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Fromborskiej w Gdańsku. Grill, kiełbaski, biesiadne przyśpiewki oraz utwory wykonane przez p. Bogusława Olsznowicza w akompaniamencie gitary po raz kolejny stworzyły przemiłą atmosferę i nastrój.

Fotografie – p. Marlena Pisarczyk

Jubileusz 70- lecia Pani Reni – uczestniczki Dziennego Domu Pomocy

Grill na powitanie lata

W ubiegły czwartek 26 czerwca, w naszym ogrodzie odbył się grill z okazji przywitania lata. Z tejże okazji, odwiedzili nas także goście ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Kartuzach. W ramach imprezy seniorzy mieli okazję nie tylko najeść się do syta ale również  zintegrować i wybawić przy biesiadnej muzyce przyjaciela naszego Domu, ks. Zygmunta Słomskiego. A jak się bawiliśmy ? Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

„Ostojowska Straż Pożarna” w Szpitalu Dziecięcym Polanki

Seniorzy z grupy artystycznej „Retro” po raz kolejny postanowili zaprezentować się młodszej publiczności.

W 2017 roku uczestniczyli oni w projekcie „Teatr Gdańskiego Seniora”, którego celem było przygotowanie przez seniorów krótkiego spektaklu przeznaczonego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Scenariusz przedstawienia pt. „Ostojowska Straż Pożarna” oparto na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Pali się” i wzięło w nim udział 12 seniorów w wieku od 69 do 90 lat.

– Przedstawienie zostało zaprezentowane już kilkukrotnie, m.in.: w gdańskich przedszkolach, dla środowiska lokalnego czyli mieszkańców Stogów oraz w różnych domach pomocy społecznej – informuje Ewa Zawadzka  Dyrektor DPS „Ostoja” w Gdańsku. – Każdy występ spotkał się z bardzo ciepłą i entuzjastyczną reakcją młodych widzów. Po przedstawieniu seniorzy wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki, zadawali zagadki o straży pożarnej, rozdawali drobne upominki oraz spędzali czas na rozmowach.

Marzeniem seniorów było jednak odwiedzić też cierpiące z powodu różnych chorób dzieci, aby tym wesołym przedstawieniem choć na chwilę pozwolić im zapomnieć o swoich dolegliwościach. Dzięki współpracy z personelem Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku udało się taki występ zorganizować.

– Seniorzy, biorąc udział w próbach teatralnych i innych zajęciach terapeutycznych na co dzień również  zmagają się  z własnymi dolegliwościami i niepełnosprawnością  – mówi pani Iwona Burczyk – reżyser przedstawienia. Swoim występem chcieli pokazać chorym dzieciom, że pozytywne myślenie, pogoda ducha i duża dawka humoru potrafią zdziałać cuda.

Z przedstawieniem „Ostojowska Straż Pożarna”  seniorzy wystąpili w szpitalu 12 czerwca 2018 r. Dzieci oraz ich rodzice nie mogli przestać się śmiać. Nasi artyści dwoili się i troili, żeby maksymalnie wypełnić małym pacjentom ten czas na wesołej zabawie.

Było to bardzo wesołe, ale również ogromnie wzruszające spotkanie. Seniorzy mogą być z siebie dumni. Po raz kolejny udowodnili, ze integracja międzypokoleniowa to nie pusty slogan, ale ogromna przestrzeń do wspólnego działania i czerpania korzyści, z tego, że można być po prostu razem.

 

IX Artystyczne Spotkania

7 czerwca po raz dziewiąty zorganizowaliśmy w ogrodzie naszego Domu międzypokoleniowe spotkanie młodszych i troszkę starszych artystów. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Przedszkola nr 16 i 20 oraz Szkoły Podstawowe nr  11, 59 i 61.

Piękne, bezchmurne niebo, pełna kolorów scenografia, ogromny gwar, radość i niesamowita energia to już znak firmowy naszego festynu.  „Artystyczne Spotkania” to jedyna tego typu impreza w naszym corocznym kalendarzu. Zawsze z niecierpliwością czekamy na młodych artystów. Takie kilkugodzinne spotkanie pozwala nam naładować baterie na cały rok. Wspólna zabawa dzieci i osób starszych, śpiew i tańce mają szczególne znaczenie dla integracji międzypokoleniowej w dzielnicy. Młodzi ludzie uczą się tolerancji i wyrozumiałości dla starszych, seniorzy zaś czują się nadal potrzebni i chętniej podejmują różnego rodzaju aktywności. Dla nas niezmiernie ważne jest, że możemy organizować te spotkania w ogrodzie naszego Domu, który znajduje się praktycznie w centrum dzielnicy.

W tym roku jest nam szczególnie miło, gdyż dzięki uprzejmości naszych darczyńców mogliśmy nagrodzić upominkami wszystkie dzieci, nauczycieli i placówki za ich trud włożony w przygotowanie fantastycznych występów. Dziękujemy:

– Bogusława Weiss – właściciel sklepu z zabawkami PEGAZ

– Gdańskie Wody

– Zarząd Transportu Miejskiego

– Centrum Hewelianum

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Na szczęście za rok spotkamy się znowu. Już teraz zapraszamy wszystkich na X Artystyczne Spotkania w 2019 roku. Gwarantujemy dobrą zabawę i na pewno na to jubileuszowe spotkanie przygotujemy coś specjalnego :)

 

Koncert z okazji Dnia Matki – fotorelacja