Spotkanie opłatkowe…

Święta Bożego Narodzenia to dla każdego człowieka czas szczególny. Nie inaczej jest w przypadku naszych seniorów, którzy nierzadko są osobami samotnymi. Pracownicy naszego Domu dokładają wszelkich starań aby w tym wyjątkowym okresie wszyscy mieszkańcy oraz uczestnicy placówki mogli poczuć ducha świąt i przeżyli je w miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Co warte podkreślenia, do tegorocznych świąt seniorzy przygotowywali się już od listopada. Dzięki wspólnej pracy powstało wiele pięknych ozdób, dekoracji i stroików. Jednak najwięcej uwagi skupiła na sobie tegoroczna szopka wigilijna, która na gościach zrobiła ogromne wrażenie. Jeżeli już o gościach mowa, to na tegoroczne spotkanie opłatkowe przybyło do „Ostoi” wielu wspaniałych gości, wśród których byli między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta, MOPR w Gdańsku, środowiska lokalnego oraz darczyńców. Tradycyjnie nasze spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Zawadzka, składając wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Następnie, Ostojowska „Grupa Retro” wykonała najpiękniejsze polskie kolędy po których Pan Boguś z Panią Iwoną zaprezentowali krótką Bożonarodzeniową scenkę artystyczną. Po całym występie na wszystkich seniorów i gości czekały tradycyjne polskie potrawy, wśród których nie zabrakło karpia oraz czerwonego barszczu. Na koniec do wszystkich przyszedł pomocnik Św. Mikołaja wręczający upominki, za które z całego serca dziękujemy naszym darczyńcom:

– Fundacja im. Magdaleny

– palarnia kawy Cafe Ina

– Ziaja

– Farmpol

– Pracodawcy Pomorza

– Fundacja LPP

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Koncert zespołu Ant-hill Connection – fotorelacja

Koncert Mikołajkowy – fotorelacja

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji, zorganizowaliśmy koncert na który zaprosiliśmy wszystkich naszych wolontariuszy, którzy z dobroci serca i z wielką empatią pomagają naszym seniorom. Co warte podkreślenia, dla naszych gości grał i śpiewał ks. Zygmunt Słomski, który również jest naszym długoletnim wolontariuszem. Na zakończenie uroczystości nasza Pani Dyrektor osobiście podziękowała wszystkim wolontariuszom wręczając skromne upominki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Świąteczne przygotowania…

5 grudnia mieliśmy przyjemność gościć pracowników Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego, którzy przybyli do seniorów, aby wprowadzić ich w nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W ramach spotkania, nasi goście przygotowali bardzo wiele atrakcji. Na początku mieliśmy przyjemność posłuchać ciekawego wykładu o bursztynie bałtyckim, z którego słyną tereny nadmorskie, w tym nasze piękne Stogi. Później natomiast wspólnie przygotowywaliśmy się do świąt – piekliśmy i ozdabialiśmy pierniki, tworzyliśmy ozdoby świąteczne, a także dekorowaliśmy razem choinkę. Bez wątpienia był to cudowny dzień, który za sprawą ducha bożonarodzeniowego, sprawił iż na naszych twarzach widniały uśmiechy, a cała praca włożona w przygotowania świąteczne była czystą przyjemnością. Bo w końcu czyż to właśnie nie święta dodają nam tej pozytywnej energii na kolejny rok ? J Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przygotowań.

Pragniemy również podziękować firmie DCT GDAŃSK SA za pomoc w organizacji tego pięknego wydarzenia.

Zabawy Andrzejkowe w dniu 30.11

30 listopada nasi seniorzy cały dzień bawili się z okazji dnia Św. Andrzeja. Była to bowiem ostatnia okazja do zorganizowania hucznej imprezy przed rozpoczęciem się adwentu. Z tego też powodu, część naszych seniorów została w Ostoi wsłuchując się we wróżby przygotowane przez Panią Iwonę z tejże właśnie okazji, zaś pozostali seniorzy wybrali się na zabawę zorganizowaną w ramach akcji „Seniorze zadbaj o słoneczną jesień 2018″ przez Dzienny Dom Senior Wigor Św. Barbary.

100noga Basia w Szpitalu Dziecięcym Polanki

Od ostatniego spotkania, marzeniem seniorów było po raz kolejny odwiedzić cierpiące z powodu różnych chorób dzieci, przebywające na oddziałach Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego. 28 listopada, dzięki współpracy personelu Szpitala oraz „Ostoi” takie spotkanie udało się zrealizować. Tym razem nasza grupa artystyczna „Retro” przygotowała krótki spektakl teatralny pt. „Anielska podróż STOnogi Basi po ojczyźnie”, na podstawie wiersza Jana Brzechwy  „Stonoga”.  Ponadto, na koniec występu seniorzy wręczyli też dzieciom piękne aniołki, własnoręcznie przygotowane podczas warsztatów terapeutycznych w naszym Domu. Swoim występem, seniorzy chcieli pokazać, że pozytywne myślenie, pogoda ducha i duża dawka humoru potrafią zdziałać cuda. Patrząc na uśmiechnięte buzie dzieci, które chętnie włączyły się z nami do wspólnej zabawy, mamy nadzieję iż nasz cel został osiągnięty i wszyscy na długo będziemy wspominać te wesołe spotkanie.

 

100lecie Niepodległości w Ostoi

W ramach uroczystych obchodów 100-lecia Niepodległości, seniorzy z „Ostoi” przygotowali „Koncert dla Niepodległej”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz materiału filmowego z tego wydarzenia.

 

Warsztaty plastyczne „Cudeńka z resztek materiału” z Panią Haliną – fotorelacja

Ostoja na „Cantantes Seniorumque”

29.11 grupa „Retro” wzięła udział w Czwartym Gdańskim Festiwalu „Cantantes Seniorumque”. Seniorzy w 10-osobowym składzie zaśpiewali 3 piosenki: „Piechota”, „Na strażnicy” i „Tu jest nasza ziemia”. W Festiwalu wzięło udział 7 zespołów. Grupa wokalna „Retro” zajęła III miejsce. Imprezę uświetnił także koncert w wykonaniu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży pod kierunkiem Pana Ryszarda Popowskiego. Nasi seniorzy wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani.

 

Zdjęcia: facebook/KlubSenioraMotława