Seniorzy świętowali cały miesiąc !

Międzynarodowy Dzień Osób starszych obchodziliśmy 1 października. Z roku na rok przybywa atrakcji przygotowanych właśnie z myślą o najstarszych mieszkańcach Gdańska. „Ostoja” również aktywnie włączyła się w te obchody.

Rozpoczęliśmy bardzo hucznie od Balu Seniora. Władze miasta jak co roku postarały się,  aby seniorzy świetnie się bawili i długo wspominali to wydarzenie.

10 i 17 października na ternie naszej placówki odbyły się natomiast dwa otwarte wykłady z panią mecenas Katarzyną Karpińską na temat bezpieczeństwa seniorów oraz zasad regulowania zobowiązań finansowych.

Bardzo ciekawym wydarzeniem był również Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów, który odbył się 10 października na terenie AmberExpo. Seniorzy mieli okazję skorzystać tam z bezpłatnych badań, masażu, obejrzeć pokaz live cooking, wysłuchać żartów p. Tadeusza Drozdy oraz zapoznać się z różnymi ofertami pracy dla seniorów.

Nasi seniorzy skorzystali również ze spotkania zorganizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku pod hasłem Dzień Seniora – Aktywnie i Bezpiecznie, które odbyło się 28 października w siedzibie NOT.  To był naprawdę aktywny miesiąc.

Wizyta wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 62 w Gdańsku

Turniej Warcabowy o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska w DPS „Ostoja”

24 października mieliśmy przyjemność gościć podopiecznych Domów Pomocy Społecznej, Dziennych Domów Pomocy oraz Klubów Samopomocy z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Stegny w ramach dziesiątej edycji turnieju warcabowego. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji zawodnicy rywalizowali o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska.

Rangę wydarzeniu podniósł fakt, iż mecze odbywały się pod okiem sędziego z klasą państwową, indywidualnego mistrza Polski niepełnosprawnych oraz drużynowego mistrza świata niepełnosprawnych w szachach – Pana Zygmunta Wieleckiego.

Jak zwykle emocje sięgały zenitu, a najlepiej z nimi poradził sobie Pan Władysław z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja zajmując I miejsce. Pan Marek z Dziennego Domu Pomocy „Ostoja” uplasował się na drugiej pozycji, natomiast miejsce trzecie przypadło Panu Janowi z Domu Pomocy Społecznej ze Stegny.

Zarówno puchary jak i wspaniałe nagrody wręczył osobiście Pan Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Dziękujemy naszemu sponsorowi Gdańskie Wody Sp. z o.o. za przekazanie nagród dla wszystkich zawodników, natomiast placówkom za przyjęcie zaproszenia i wspaniałą rywalizację w duchu fair play.

Jesienna wyprawa do Sobieszewa

W poniedziałek 8 października, ponowie wybraliśmy się do do Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Sobieszewie. Tym razem gospodarze Stacji przygotowali dla nas warsztaty, których tematyką był „obraz jesiennej natury”. W ramach warsztatów mieliśmy nie tylko okazję stworzyć wymyślone przez siebie kompozycje, ale także osobiście zebrać na nie materiały, których na terenie Stacji nie brakowało. Ciekawe warsztaty, piękne widoki, czyste powietrze a co najważniejsze wspaniała atmosfera sprawiły że bawiliśmy się tego dnia znakomicie.

Składamy serdeczne podziękowania firmie DCT Gdańsk SA oraz pracownikom Stacji za organizację tego fantastycznego dnia.

 

01.10.2018 r. – Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października obchodziliśmy w naszym Domu „Międzynarodowy Dzień Osób Starszych”. Obchody tradycyjnie otworzyła Pani Dyrektor Ewa Zawadzka życząc naszym seniorom zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Następnie na naszych podopiecznych czekał poczęstunek w postaci świeżo upieczonego ciasta, przygotowanego przez Panią Paulinę. W ramach obchodów, nasi seniorzy mieli okazję bawić się, tańczyć i śpiewać ale także brać udział w bardzo nietypowych konkurencjach – takich jak m.in. taniec baletowy „Jezioro Łabędzie” w męskim wykonaniu oraz rzut do celu – wywołujących wiele radości. A jak się bawiliśmy ? Zapraszamy do objerzenia fotorelacji.

XIII edycja Festiwalu Integracji Artystycznej POZAPOZY

25 września odbyła się XIII edycja Festiwalu Integracji Artystycznej POZAPOZY. Uczestniczka Dziennego Domu – Pani Danuta otrzymała wyróżnienie w kategorii plastycznej. Serdecznie gratulujemy !

Spacer do lasu – fotorelacja

Wolin z Ostoją

W dniach 10-11 września przeżyliśmy niesamowitą przygodę – wybraliśmy się na wycieczkę w kierunku Wyspy Wolin. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy wizytą w kościele Błogosławionej Doroty z Mątew, gdzie przyjaciel naszego Domu – ks. Zygmunt Słomski odprawił mszę w intencji pomyślności wycieczki. Kolejnym punktem w programie naszej wyprawy była Dobrzyca – gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękno przyrody w ogrodach tematycznych „Hortulus”. Po długim zwiedzaniu skierowaliśmy się ku Wyspie Wolin a dokładniej do miejscowości Międzywodzie, gdzie mięliśmy zapewniony nocleg. Tam też, w ramach obiadu mieliśmy okazję zasmakować tego, z czego słyną morskie kurorty – a więc świeżutkiego dorsza. Po obfitym i smakowitym posiłku, postanowiliśmy wybrać się na spacer po jednej z najpiękniejszych plaż pomorza zachodniego. Natomiast wraz z nadejściem zmroku, nadszedł też czas na jedną z głównych atrakcji wyjazdu, a więc wieczorek integracyjny. Bawiliśmy się przednio, za sprawą nie tylko apetycznie przyrządzonej kolacji ale także muzyki biesiadnej w wykonaniu ks. Zygmunta Słomskiego oraz Bogusława Olszonowicza. Rano po śniadaniu, wybraliśmy się z kolei do perły kurortów zachodniej Polski – Międzyzdrojów. Tam mieliśmy okazję nie tylko podziwiać słynną Aleję Gwiazd ale również najdłuższe polskie molo skąd rozciągał się majestatyczny widok na nadmorskie klify. Po przerwie kawowej w jednej z kawiarni, udaliśmy się do Wolina gdzie serdecznie powitał nas burmistrz oraz dyrektor wolińskiego muzeum, tym samym przybliżając dzieje ich pięknego miasta. Ostatnim punktem naszej wyprawy, był zaś Białogard, gdzie podążając śladami słynnej restauratorki – Magdy Gessler mieliśmy szansę sprawdzić jedną z restauracji po Kuchennych Rewolucjach – Bistro Jajo. Co warto zaznaczyć, nie zawiedliśmy się. Jedzenie w restauracji było nie tylko smaczne ale również obfite. Z pełnymi brzuchami ale też głowami pełnymi pięknych wspomnień pożegnaliśmy zachodnie pomorze i wróciliśmy do naszego Domu – Ostoi. Wycieczka ta była kolejną okazją nie tylko do przekonania się jak piękna i bogata w historię może być Polska, ale również do zaciśnienia się więzi między nami, która tak jak nigdy pokazała iż jesteśmy jedną wielką „ostojowską rodziną”. Jednocześnie pragniemy podziękować fundacji Lotos, bez wsparcia której wycieczka ta nie byłaby możliwa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Dzień Łasucha – Warzywne Rewolucje

29 sierpnia w ogrodzie naszego Domu odbyła się fantastyczna impreza kulinarna. Przyjechali do nas podopieczni 13 Domów Pomocy Społecznej z różnych zakątków województwa pomorskiego, aby wziąć udział w imprezie integracyjnej pt. „Dzień Łasucha”. Główną ideą naszego spotkania był konkurs kulinarny połączony z biesiadą.

Tematem przewodnim tegorocznego „Łasucha” były „Warzywne Rewolucje”. Uczestnicy nie mieli przed sobą łatwego zadania, ale poradzili sobie wyśmienicie. Wszystkie potrawy zostały ocenione przez profesjonalne jury, któremu przewodniczył mistrz kulinarny – pan Andrzej Ławniczak. Wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni jakością i pomysłowością przygotowanych potraw, m. in. wegańskim smalcem czy  tortem z mchu. Po burzliwych obradach Jurorzy przyznali trzy wyróżnienia a zwycięski nóż powędrował do Domu Pomocy Społecznej w Gdyni.

Oprócz konkursu głównego nasi goście mogli wziąć udział w różnych konkursach o tematyce warzywnej oraz bawić się przy muzyce jak zwykle niezawodnego ks. Zygmunta Słomskiego. Seniorzy z naszej Grupy Teatralnej „Retro”  przygotowali też przedstawienie pt. „Kłopoty Warzyw” oraz zachęcali wszystkich do wspólnej zabawy i gotowania „Zupy Romana”. To była prawdziwa uczta dla duszy i dla ciała…

Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu Jury  – pani Gabrieli Dudziak, pani Genowefie Augustyniak, panu Andrzejowi Ławniczakowi oraz panu Pawłowi Konjo Konnakowi za profesjonalną ocenę naszego konkursu, a także naszym sponsorom – panu Tadeuszowi Zarembie, panu Marcinowi Lutkiewiczowi oraz firmie Dukat, dzięki którym mogliśmy przygotować poczęstunek dla naszych gości.

„III Turniej Gry w Tysiąca”

W dniu 5 lipca seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Gdańsku wzięli udział w „Trzecim turnieju gry w tysiąca” organizowanym przez Gdańską Fundację „I Ty Możesz Wszystko”. Szczególnie miło nam poinformować, iż nasza uczestniczka – Pani Teresa, zajęła III miejsce na turniejowym podium. Serdecznie gratulujemy !

Fotografie – Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl