IX Towarzyskie Rozgrywki Warcabowe w DPS „Ostoja”

W czwartek 26 października, odbyła się kolejna, już dziewiąta, edycja organizowanych corocznie przez nasz Dom „Towarzyskich Rozgrywek Warcabowych”. Tym razem w turnieju udział wzięła rekordowa liczba 9 placówek przy czym w szranki stanęło łącznie 16 zawodników z Gdańska, Sopotu, Gdyni, Stawisk i Stegny. Wszystkie mecze odbywały się pod okiem sędziego z klasą państwową – Pana Zygmunta Wieleckiego. Ponadto, na uczestników „Rozgrywek” jak zwykle oprócz znakomitej sportowej rywalizacji czekał smakowity poczęstunek oraz wspaniałe nagrody dla zwycięzców. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi mogąc ogłosić, iż pierwsze dwa miejsca na podium zajęli podopieczni naszej placówki – I miejsce zajął Pan Marek z Dziennego Domu „Ostoja” zaś II miejsce Pan Władysław z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”. III miejsce zajął natomiast Pan Wiesław z Klubu Samopomocy „Przystań” przy ul. Kombatantów.  Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

Seniorzy z „Ostoi” na XII Miejskim Balu Seniora – fotorelacja

„Benefis Dojrzałości. Moje życie. Moje Miasto.”

Seniorzy z Ostoi  podczas uroczystości zakończenia I etapu konkursu poetyckiego – ogłoszenia wyników i prezentacji uczestników projektu  w dniu 18 września 2017 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Główną inspiracją wydarzenia jest twórczość poetycka gdańskich seniorów. Podczas konkursu poetyckiego (I etap) – zostało wybranych 10 utworów poetyckich napisanych przez gdańskich seniorów. Do wybranych utworów muzykę napisze profesjonalny  kompozytor  i aranżer. Utwory wykonane będą na uroczystym koncercie  pt. „Benefis Dojrzałości. Moje Życie. Moje Miasto”, który odbędzie się  w październiku br. W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.”
(II etap)

Kaszuby z Ostoją

7 września wybraliśmy się na kolejną z cyklu corocznych, dwudniowych wypraw. Tym razem, celem naszej podróży były Kaszuby, a konkretniej takie miejsca jak Wdzydze Kiszewskie, Kalwaria Wielewska oraz Szymbark. O tym, że jesień zbliża się nieubłagalnie przekonaliśmy się już na początku wyprawy, kiedy to w drodze do Muzeum Etnograficznego złapał nas deszcz. Pomimo niepogody, całej naszej grupy nie opuszczał dobry humor, wspaniała atmosfera oraz chęć zwiedzania.  Olbrzymie wrażenie zrobiła na naszych seniorach panorama z wdzydzkiej wieży widokowej, z której to widok rozpościerał się na piękne lasy i jeziora. Kolejnym punktem naszej wycieczki były Wiele, gdzie czekał na nas smakowity obiad oraz ciekawe warsztaty związane z jakże bogatą kulturą Kaszub. Na koniec dnia, pełni wrażeń relaksowaliśmy się przy muzyce przyjaciół naszego Domu – ks. Zygmunta Słomskiego oraz Bogusława Olszonowicza. Nazajutrz czekała nas modlitwa w Sanktuarium Kalwaryjskim w Wielu, gdzie po tanecznej nocy, nastał czas na zadumę i refleksję. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się natomiast w tradycyjnej kaszubskiej karczmie na pysznym obiedzie, regenerując siły przed ostatnim przystankiem na trasie naszej wyprawy – Szymbarkiem. W Szymbarku, przewodnik opowiedział nam nie tylko historię tejże miejscowości, ale również dowiedzieliśmy się o losach osób żyjących w tych rejonach. Na koniec zwiedzania czekała nas główna atrakcja, czyli dom do góry nogami. Na naszych seniorach zrobił on na tyle wielkie wrażenie, że część osób na sam już jego widok deklarowała kłopoty z błędnikiem, natomiast druga część pytała kiedy odwiedzimy to miejsce po raz kolejny. Niestety jak to zwykle bywa, wszystko co dobre kiedyś się kończy. Tak było też i w przypadku naszej wyprawy. Wycieczka na Kaszuby była znakomitą okazją nie tylko do zdobycia niezwykle bogatej wiedzy o tym regionie Polski, ale przede wszystkim do integracji i aktywizacji naszych seniorów, a więc osób w wieku podeszłym.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom – Fundacji Energa, bez wsparcia której nasza wyprawa nie byłaby tak atrakcyjna.

Moje Miejsce – Mój Dom

Właśnie pod takim tytułem 29 sierpnia odbył się w ogrodzie naszego Domu festyn dla rodzin ze społeczności lokalnej dzielnicy Stogi, przedstawicieli trójmiejskich Dziennych Domów Pomocy i Klubów Samopomocy oraz zaproszonych gości . Festyn był kolejną z cyklu letnich imprez organizowanych przez „Ostoję” od blisko dwudziestu lat.  Na dzieci, rodziców oraz seniorów przygotowanych zostało wiele atrakcji, między innymi koncert zespołu „Detko Band”, występ grupy „Retro”, prezentacje gdańskich placówek dla osób starszych w ramach projektu MOPR w Gdańsku pt. „Seniorze zadbaj o słoneczną jesień”, konkursy z nagrodami, zabawa z Kapslem Bąbelkowskim, pokaz baniek mydlanych XXL, loteria fantowa, poczęstunek oraz wiele wiele innych. W festynie wzięło udział blisko 300 osób zaś sama zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych. Serdecznie dziękujemy naszym partnerom oraz sponsorom, bez których ten dzień nie byłby tak barwny. A jak się bawiliśmy ? Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmu w zakładce TVOstoja.

Nasi Partnerzy:

 • Detko Band
 • Grupa Lotos S.A.
 • ROD im. Marii Konopnickiej
 • Fundacja Dr. Clown

Nasi Sponsorzy:

 • Tadeusz Zaremba – Sklep mięsny
 • Muzeum Archeologiczne w Gdańska
 • Centrum Hewelianum
 • Teatr Wybrzeże
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
 • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
 • Tadeusz Zaremba – sklep mięsny
 • Centrum U7
 • Żegluga Gdańsk
 • Stadion Energa w Gdańsku
 • Gospodarstwo ogrodniczo-rolne Eugeniusz Lutkiewicz
 • P.P.H.U Dukat

 

Fotorelacja z grilla na powitanie lata w dniu 28.06.2017 r.

Spotkania z prawnikiem w DPS „Ostoja”

Na co uważać podczas podpisywania umów, z jaką odpowiedzialnością wiąże się spadek oraz jak prawidłowo skonstruować pismo w postępowaniu cywilnym – na te oraz wiele innych pytań odpowiedziała podczas serii spotkań z naszymi seniorami Pani Katarzyna – adwokat. Spotkania te, były częścią programu edukacyjnego Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku dedykowanego seniorom – „Adwokat przydaje się w życiu”.

Ostoja na podium w II Turnieju Gry w Tysiąca

21 czerwca reprezentacja „Ostoi” wzięła udział w II Turnieju Gry w Tysiąca organizowanym przez Fundację „I Ty Możesz Wszystko” i DDP „Wajdeloty”. Trzech wytrawnych graczy z naszego Domu stanęło do walki naprzeciw ośmiu innym drużynom z trójmiejskich DPS-ów i klubów seniora. Od początku okazało się, że nie biorą jeńców – dwóch panów zwycięsko przeszło przez eliminacje, a także półfinał, w ostatecznym starciu zajmując wysokie drugie i trzecie miejsce na podium. Serdecznie gratulujemy panu Andrzejowi i Jerzemu. Trzeci z drużyny Andrzej nie miał tego dnia szczęścia do kart, ale za to przyznał, że świetnie się bawił. Wszyscy panowie już zapowiedzieli, że za rok mają zamiar skutecznie rozgromić konkurencję i wspiąć się na szczyt. Trzymamy ich za słowo!

Główna nagroda „Ostoi” podczas tegorocznej edycji Dnia Łasucha

Tegoroczny Dzień Łasucha pod hasłem „Kuchnia tradycyjna” organizował DPS „Kaszub” w Stawiskach. Planując nasze specjały, długo przebieraliśmy w starych rodzinnych przepisach. Ostatecznie przygotowaliśmy kaszubską babkę ziemniaczaną i bardzo owocowy deser „przysmak działkowca”. Na miejscu konkurencja była ogromna – kilkanaście placówek z całego Pomorza przygotowało naprawdę pyszne potrawy. Wśród wielu zabaw i quizów znaleźliśmy oczywiście trochę czasu na ich degustację. Najbardziej zapadły nam w pamięć przepyszne, delikatne pierogi przygotowane przez DPS w Chojnicach – im też przypadła w udziale zasłużona nagroda publiczności. Jurorzy jednak uznali, że to nasze potrawy były najsmaczniejsze i udało nam się zdobyć główną nagrodę tegorocznego Dnia Łasucha. Oznacza to, że w przyszłym roku wszyscy smakosze spotkają się w „Ostoi”. Już zaczynamy planować atrakcje i przysmaki, ale na razie o tym cicho sza! Aby umilić Wam oczekiwanie, przedstawiamy przepis na naszą zwycięską babkę ziemniaczaną, czyli kaszubskiego „grucholca”:

Składniki: 2 kg ziemniaków, 4 duże cebule, 2 jabłka, 4 jaja, 200 g boczku, nieco oleju, mała śmietana, sól, pieprz, majeranek

Pół kilo ziemniaków ugotować, ostudzić i rozgnieść. Pozostałe, surowe ziemniaki zetrzeć na tarce, odcisnąć sok i dodać do gotowanych. Dodać 2 starte cebule i starte jabłka, jaja, mąkę, śmietanę – wymieszać. Boczek podsmażyć z pozostałymi cebulami, dodać do masy ziemniaczanej. Doprawić do smaku. Wlać do formy do pieczenia wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Wierzch babki polać olejem. Piec około 1,5 godziny. Podawać na ciepło, najlepiej z surówką z cebuli i ogórka kiszonego.

Fotografie udostępnione dzięki uprzejmości DPS Stawiska.

Występy Gimnazjum nr 11

19 czerwca odwiedzili nas uczniowie zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 11 na Stogach. Młodzi wolontariusze przygotowali prezentację swoich talentów. Na bardzo różnorodne widowisko złożyły się pokazy taneczne, występy wokalne, a także scenki kabaretowe. Seniorzy jak zaczarowani oglądali kolejne popisy młodych gości i na koniec nagrodzili wszystkich gorącymi brawami.

Wizyta gimnazjalistów była także okazją, by podziękować naszym wolontariuszom za ich pracę – młodzi zapaleńcy regularnie odwiedzali mieszkańców „Ostoi”, służyli im wsparciem i umilali czas. Serdecznie dziękujemy im za wspólnie spędzony rok. Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się znowu!