„Ostojowska Straż Pożarna” w Szpitalu Dziecięcym Polanki

Seniorzy z grupy artystycznej „Retro” po raz kolejny postanowili zaprezentować się młodszej publiczności.

W 2017 roku uczestniczyli oni w projekcie „Teatr Gdańskiego Seniora”, którego celem było przygotowanie przez seniorów krótkiego spektaklu przeznaczonego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Scenariusz przedstawienia pt. „Ostojowska Straż Pożarna” oparto na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Pali się” i wzięło w nim udział 12 seniorów w wieku od 69 do 90 lat.

– Przedstawienie zostało zaprezentowane już kilkukrotnie, m.in.: w gdańskich przedszkolach, dla środowiska lokalnego czyli mieszkańców Stogów oraz w różnych domach pomocy społecznej – informuje Ewa Zawadzka  Dyrektor DPS „Ostoja” w Gdańsku. – Każdy występ spotkał się z bardzo ciepłą i entuzjastyczną reakcją młodych widzów. Po przedstawieniu seniorzy wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki, zadawali zagadki o straży pożarnej, rozdawali drobne upominki oraz spędzali czas na rozmowach.

Marzeniem seniorów było jednak odwiedzić też cierpiące z powodu różnych chorób dzieci, aby tym wesołym przedstawieniem choć na chwilę pozwolić im zapomnieć o swoich dolegliwościach. Dzięki współpracy z personelem Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku udało się taki występ zorganizować.

– Seniorzy, biorąc udział w próbach teatralnych i innych zajęciach terapeutycznych na co dzień również  zmagają się  z własnymi dolegliwościami i niepełnosprawnością  – mówi pani Iwona Burczyk – reżyser przedstawienia. Swoim występem chcieli pokazać chorym dzieciom, że pozytywne myślenie, pogoda ducha i duża dawka humoru potrafią zdziałać cuda.

Z przedstawieniem „Ostojowska Straż Pożarna”  seniorzy wystąpili w szpitalu 12 czerwca 2018 r. Dzieci oraz ich rodzice nie mogli przestać się śmiać. Nasi artyści dwoili się i troili, żeby maksymalnie wypełnić małym pacjentom ten czas na wesołej zabawie.

Było to bardzo wesołe, ale również ogromnie wzruszające spotkanie. Seniorzy mogą być z siebie dumni. Po raz kolejny udowodnili, ze integracja międzypokoleniowa to nie pusty slogan, ale ogromna przestrzeń do wspólnego działania i czerpania korzyści, z tego, że można być po prostu razem.

 

IX Artystyczne Spotkania

7 czerwca po raz dziewiąty zorganizowaliśmy w ogrodzie naszego Domu międzypokoleniowe spotkanie młodszych i troszkę starszych artystów. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Przedszkola nr 16 i 20 oraz Szkoły Podstawowe nr  11, 59 i 61.

Piękne, bezchmurne niebo, pełna kolorów scenografia, ogromny gwar, radość i niesamowita energia to już znak firmowy naszego festynu.  „Artystyczne Spotkania” to jedyna tego typu impreza w naszym corocznym kalendarzu. Zawsze z niecierpliwością czekamy na młodych artystów. Takie kilkugodzinne spotkanie pozwala nam naładować baterie na cały rok. Wspólna zabawa dzieci i osób starszych, śpiew i tańce mają szczególne znaczenie dla integracji międzypokoleniowej w dzielnicy. Młodzi ludzie uczą się tolerancji i wyrozumiałości dla starszych, seniorzy zaś czują się nadal potrzebni i chętniej podejmują różnego rodzaju aktywności. Dla nas niezmiernie ważne jest, że możemy organizować te spotkania w ogrodzie naszego Domu, który znajduje się praktycznie w centrum dzielnicy.

W tym roku jest nam szczególnie miło, gdyż dzięki uprzejmości naszych darczyńców mogliśmy nagrodzić upominkami wszystkie dzieci, nauczycieli i placówki za ich trud włożony w przygotowanie fantastycznych występów. Dziękujemy:

– Bogusława Weiss – właściciel sklepu z zabawkami PEGAZ

– Gdańskie Wody

– Zarząd Transportu Miejskiego

– Centrum Hewelianum

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Na szczęście za rok spotkamy się znowu. Już teraz zapraszamy wszystkich na X Artystyczne Spotkania w 2019 roku. Gwarantujemy dobrą zabawę i na pewno na to jubileuszowe spotkanie przygotujemy coś specjalnego :)

 

Koncert z okazji Dnia Matki – fotorelacja

Spektakl w „Ostoi”

W piątek 11 maja mieliśmy przyjemność gościć Zespół Teatralny „Przystanek 21” działający w ramach Stowarzyszenia Klubu Inicjatyw Seniora. Artyści przybyli do nas ze spektaklem pt. „Ogród uczuć i myśli”. Podczas swojego występu zaprezentowali nam nie tylko poezję, dzięki której mieliśmy okazję wrócić do swych najmilszych wspomnień, lecz również wspaniałe piosenki z dawnych lat. Serdecznie dziękujemy artystom za piękne przedstawienie i już czekamy na kolejne odwiedziny !

Plażowanie z „Ostoją” – fotorelacja

Seniorzy z „Ostoi” na spektaklu w Domu Sztuki GAK na Stogach

27 kwietnia 2018 r. wybraliśmy się do Domu Sztuki GAK na Stogach na spektakl w wykonaniu seniorów z Teatru Seniora „Pełnoletni”. Zaprezentowali oni bardzo ciekawe i niezwykle zabawne przedstawienie pod tytułem „Stara Kamienica”. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zdolności aktorskich występujących seniorów oraz ich niezawodnej pamięci. Gratulujemy udanego występu i mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nie raz zobaczyć „Pełnoletnich” na deskach teatru.

Straż Miejska w „Ostoi”

20 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w naszym Domu funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Gdańsku. Tematem spotkania było udzielanie pierwszej pomocy. Funkcjonariusze podczas wizyty nie tylko nauczyli nas jak prawidłowo wykonać resuscytację, ale także jak powinniśmy się zachować w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Serdecznie dziękujemy Straży Miejskiej za przekazanie tak cennej wiedzy i już czekamy na kolejne spotkanie !

„ABC dłużnika” – wykład w „Ostoi”

W dniu 18 kwietnia w naszym Domu odbyło się kolejne z cyklu spotkań prowadzonych przez adwokat Katarzynę Karpińską ze Stowarzyszenia Akcja Społeczna /SAS/. Tym razem Pani Katarzyna wprowadziła nas w szeroko pojętą tematykę długu – czyli między innymi wyjaśniła kim jest wierzyciel, kim jest komornik oraz jak wygląda prowadzone przez niego postępowanie. Ponadto, wszyscy uczestnicy konwersatorium zostali uczuleni na próby oszustw i wyłudzeń wynikających z fałszywych wezwań o zapłatę długu.

 

Fotorelacja z potrójnego jubileuszu 80-tych urodzin – Pani Jadwigi, Genowefy oraz Pana Henryka

Jubileusz – 10-lecie Klubu Seniora „Ostoja” w Gdańsku